TBMM Çalışmaları

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
TARİH:12.10.2015 Yorumlar (0)
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için;
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.12.10.2015
Mustafa Ali BALBAY
İzmir Milletvekili
 
Sanatçılar, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 10 Ekim 2015 Cumartesi Ankara’da ülkemizde cereyan eden terör olaylarına karşı Emek, Barış Ve Demokrasi Mitingi tertiplenmiştir.  Haftalar öncesinden tüm resmi kurumlardan gerekli izinler alınmıştır. Vatandaşlarımızın katılımı ile oluşacak yürüyüş güzergâhı ve mitingin yapılacağı alan ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bilinmektedir.
 
Ancak vatandaşlarımızın yürüyüş için toplanma alanı olan Gar Meydanında saat 10.04 civarı yaşanan iki patlama ile resmi rakamlara göre 95 yurttaşımızın ölümüne ve 246 yurttaşımızın da yaralanmasına sebep olan bir terör eylemi gerçekleşmiştir.
 
Bu çerçevede;
1.      Türkiye’nin Başkenti Ankara’nın göbeğinde idari tüm erklerin bildiği mitingde bu eylem nasıl gerçekleşmiştir?
2.      Miting için toplanma merkezi olan Gar Meydanında ve belirlenen yürüyüş güzergâhında hangi güvenlik önlemleri alınmıştır?
3.      Meydana gelen patlama hangi yöntem ile nasıl gerçekleşmiştir?  Patlamayı gerçekleştiren kişi, örgüt tespit edilmiş midir?
4.      Kullanılan patlayıcının menşei, gücü ve miktarı ile etki alanı bakımından teknik sonuçları nelerdir?
5.      Patlama sonrası hükümet temsilcilerinin yaptığı açıklamalarda değişik rakamlarda ülkemizin çeşitli illerinde canlı bomba olduğuna yönelik istihbarat bilgileri olduğu ve bunlardan iki kişinin yakalandığı açıklamalarında bulunuldu.  Bu durumda Ankara’da yapılacak miting için daha kapsamlı ve güvenliğin en üst seviyede tutulduğu bir arama tarama önlemleri neden alınmamıştır.
6.      Canlı bomba olasılığı mitingin düzenleyicisi olan STK’ların oluşturduğu tertip komitesiyle paylaşılmış mıdır?
7.      Özellikle 7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde yaşanan terör olaylarının artmasında iç ve dış hangi politik sebepler etkili olmaktadır?
8.      Şanlıurfa-Suruç ve Diyarbakır başta olmak üzere benzer terör eylemlerinin gerçekleştirildiği olayların failleri yakalanmış mıdır? Adli makamlara teslim edilmiş midir?
9.      Suruç, Diyarbakır olayları ile Ankara eylemi karşılaştırıldığında benzerlikler mevcut mudur?
10.  Üç olay arasında benzer nitelikte delil ve materyaller var ise bu durum güvenlik zafiyetinin bir başka örneği değil midir?
11.  Ayrıca Fuat Avni, Pir Ozan Abdal, gibi bazı twıtter kullanıcılarının önceden dile getirdiği bu ve benzeri olayların yaşanması bir tesadüf müdür? Bu twıtter kullanıcıları kimdir ve hesapları neden engellenememektedir?
12.   Yaşadığımız bu büyük katliam sonrasında AKP milletvekili Aydın Ünal ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ünvanlı hem de AKP milletvekili adayı olan Burhan Kuzu gibi siyasilerin toplumu gerginliğe iten paylaşımlarda bulunmalarının önüne neden geçilmiyor?
13.  Bu terör eyleminin gerçekleşmesinde idari ve siyasi sorumlu kimdir?
14.  Yaşanılan bu acı olaydan sonra sorumluluk makamında bulunan İçişleri Bakanı’nın ve Adalet Bakanı’nın kamuoyuna yansıyan gayri ciddi tavrı nedeniyle istifalarını isteyecek misiniz?
15.  Ülkemizde yaşanan bu terör eylemlerinin son bulması için güvenlik ve siyasi açıdan yeni hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )