Yaşamın İçinden

“Ülkenizin en büyük sorunu umut krizi”

“Ülkenizin en büyük sorunu umut krizi”
TARİH:09.11.2015 Yorumlar (0)
CHP Genel Başkan adaylığına varım diyen İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, dün İstanbul Kitap Fuarında Uruguay’ın Saraysız Başkanı Mujica ile görüştü. Mujica Kitap Fuarındaki söyleyişisinin ardından Balbay’la yaptığı sohbette, Türkiye’nin en büyük sorununun "umut krizi" olduğunu vurguladı. Balbay’da Mujica’ya, “ bir daha Türkiye’ye gelişinizde bu sorunu aşmış olacağız” karşılığını verdi.

Türkiye’nin her bakımdan zengin bir ülke olduğunu, insan kaynaklarına ülkenin genel ekonomik ve sosyal kaynaklarına hayran kaldığını vurgulayan Mujica şunları söyledi:
 
Tabi asıl olan bunların çoğaltılması ve paylaşılması, bunun için çok çalışmanız gerek. Biz Uruguay’da önce üretimi ve gerçekçi olmayı öğrendik, arkası geldi
 
Merdan Yanardağ ile birlikte Mujica ile sohbet eden Balbay, “siz uzun yıllar hapis yattınız bizde o eğitimden geçtik. Merdan ve ben uzun süre hapiste kaldık. Ne yazık ki bazı ülkelerin kaderi düşünen ülkeye kafa yoran insanlar, bir dönemi demir parmaklıkların ardında geçiriyor” deyince Mujica şu karşılığı verdi:
 
Asıl olan insanın ne için mücadele ettiğini bilmesidir. Biz gençliğimizde dünyayı çok hızlı değiştirmek istedik. İlerleyen yıllarda yine aynı heyecanla sürdü, ama neyi ne kadar değiştirebileceğimizi gördük. Her şeyden önce insanın yaşamına dokunmak onu değiştirmeyi hedeflemek en gerçekçi olanı. Uruguay’da bunu başardık.”
 
Mujica İstanbul Kitap Fuarındaki genel ilgiden mutlu olduğunu, Türkiye’de bu kadar tanınmış olmanın kendisini de ayrıca sevindirdiğini vurguladı.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )