Yaşamın İçinden

Mustafa Balbay İzmir Kitap Fuarı’nda!

Mustafa Balbay İzmir Kitap Fuarı’nda!
TARİH:09.04.2015 Yorumlar (0)
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, bu yıl 17’nci kez kapılarını açan Tüyap İzmir Kitap Fuarı’nda Cemiyet tarafından açılan standın gazeteci – yazar Mustafa Balbay ve tüm tutuklu gazetecilerin sesi olacağını söyledi.
 
Gazetecilerin özgür yargılanması taleplerini yineleyen Başkan Atilla Sertel, “Şimdiye kadar olduğu gibi fuar süresince de ‘Mustafa Balbay’a ve Gazetecilere Özgürlük’ isteyeceğiz, bu ülkede yaşanan demokrasi dramına dikkat çekeceğiz. Kamu vicdanını kanatan, ülkemizin karnesine kara bir not olarak düşen basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını bir kez daha talep edeceğiz” diye konuştu.
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanı Atilla Sertel, Tüyap İzmir Kitap Fuarı öncesi, fuar 1 nolu hol önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın yapıldığı alanda; İGC yönetim kurulu, İGC üyeleri, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP İlçe Başkanları ve Balbay’a Özgürlük Girişimi üyeleri de yerini alarak Balbay’a destek mesajı verdiler. 
 
TUTUKLU GAZETECİLERİN SESİ OLACAK
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi, CHP İzmir Milletvekili gazeteci – yazar Mustafa Balbay’ın İzmir Kitap Fuarı’na kuruluşundan bu yana hiç aksatmadan katıldığını hatırlatan Atilla Sertel, şunları söyledi: “Mustafa Balbay, tutuklanana kadar her yıl, hiç aksatmadan İzmir Kitap Fuarı’na katıldı, kitaplarını imzaladı, paneller ve söyleşilerde okurlarıyla buluştu. Demokrasinin kalesi İzmir’den çıkmış, çağdaş, aydın, yurtsever bir gazeteci olan Mustafa Balbay için bu fuarın anlamı şimdi çok daha büyük. Çünkü o üç yılı aşkın süredir, okurlarından, ailesinden uzak olduğu kadar çok sevdiği İzmir’den ve hiç aksatmadan geldiği İzmir Kitap Fuarı’ndan uzak. İzmir Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak, kendisi fiziki olarak burada olamasa da, fikirleriyle, kitaplarıyla İzmir Kitap Fuarı’nda olmasını, onun eksikliğini hissettirmeyelim istedik. Bu amaçla fuar içinde oluşturduğumuz stand Mustafa Balbay’ın şahsında tüm tutuklu gazetecilerin sesi olacak” diye konuştu.
 
“Gazetecilik doğumu İzmir’de gerçekleşmiş Milletvekili Mustafa Balbay” temasıyla fuar süresince etkinlikler düzenleneceği bilgisini veren Atilla Sertel, Mustafa Balbay standında her gün yazarların, aydınların, gazetecilerin Balbay’ın kitaplarını imzalayacağını söyledi. 
 
“GAZETECİLER ÖZGÜR YARGILANSIN”
Halkın haber alma hakkı, nitelikli, özgür yayıncılık için kamuoyunu dayanışmaya çağıran Başkan Atilla Sertel, şöyle devam etti: “Gazeteciler özgür yargılansın istiyoruz. Toplumun her kesiminde, devletin zirvesinde ve iktidar kanadında uzun tutukluluk sürelerinin cezaya dönüştüğü noktasında bir görüş birliği varken gazetecilerin 3-4 yıldır tutuklu olarak yargılanmasını kabullenemiyoruz. 
 
Gazeteciliğin halkın haber alma, bilgi edinme ve gerçeğe ulaşma hakkı olduğunu kabul ederek nitelikli, özgür yayıncılık için verdiğimiz mücadelede kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz.
 
Buradan iktidarından muhalefetine, siyasetçisinden gazetecisine, yazarından şairine, patronundan işçisine, çalışanından emeklisine toplumun bütün kesimlerine sesleniyoruz; Mustafa Balbay ve diğer tutuklu gazeteciler özgür yargılanmalıdır. Basın ve ifade özgürlüğünün üzerine çöken bu karabasan kaldırılmadır. Unutmayın;Basın ne kadar özgürse, siz o kadar özgürsünüz.”
 
Alana yerleştirilen birebir boyuttaki Mustafa Balbay fotoğrafları dikkat çekerken, açıklamanın ardından, üzerinde Mustafa Balbay’a Özgürlük yazan balonlar gökyüzüne salındı.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )