Yaşamın İçinden

İzmir Yarı Maratonu'nu Tamamlayan Balbay: Daha Güzel Bir Ülkeye Doğru Koşacağız

İzmir Yarı Maratonu'nu Tamamlayan Balbay: Daha Güzel Bir Ülkeye Doğru Koşacağız
TARİH:11.12.2015 Yorumlar (0)
İzmir'in Kurtuluşu Yarı Maratonu'na katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Türkiye'de daha güzel bir ülkeye doğru koşacağız. Ne olursa olsun, ben ülkemizin geleceğinin aydınlık olduğuna inanıyorum.
 
İzmir'in Kurtuluşu Yarı Maratonu'na katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Türkiye'de daha güzel bir ülkeye doğru koşacağız. Ne olursa olsun, ben ülkemizin geleceğinin aydınlık olduğuna inanıyorum. Yeter ki hep birlikte onun için mücadele edelim." dedi.
 
İzmir'in Kurtuluşu Yarı Maratonu'nun Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Cumhuriyet Meydanı'nda saat 09.00'da verdiği startla 1050 sporcunun katılımıyla başladı. Atletler, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nı takip ederek İnciraltı Dokuz Eylül Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi önünden dönüş yaptıktan sonra tekrar aynı güzergahı izleyerek Cumhuriyet Meydanı'ndaki varış noktasına ulaşmak için ter döktü. Sıcak havaya rağmen 21 kilometre uzunluğundaki zorlu parkuru tamamlayan atletlerden biri de CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay oldu.
 
Bitiş çizgisinde tebrikleri kabul eden Balbay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gerçekleştirdiği başarılı organizasyon nedeniyle teşekkür etti. Sporu 'bedenin kitap okuması' olarak tanımlayan Mustafa Balbay, her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam için spor yapması gerektiğini vurguladı.
 
"Silivri'de havalandırmada tepeden kuşlar uçarken, 'Uçun kuşlar uçun İzmir'e doğru' türküsünü mırıldanırdım. Şimdi Güzelyalı'dan bu tarafa doğru gelirken, 'uçun kuşlar uçun Kordon'a doğru' deyip özgürce koşmak çok güzeldi." diyen Balbay, şu ifadeleri kullandı: "Tabii bu duyguları bütün koşan atlet arkadaşlarla yaşadık. Onlarla beraber koşmasak benim koşmamın hiç bir anlamı yoktu. O yüzden bu yarışa katılan bütün arkadaşları tebrik ediyorum. Onlarla birlikte böyle bir maraton vücuda getirdik. İkincisi tabii İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız sevgili Aziz Kocaoğlu'nun böyle bir organizasyonu başlatıp şu anda üçüncüsü oluştu, ben insanın sağlığını koruması da bir anlamda görevdir, olabildiğince koruyacağım ve hayatta kaldığım sürece bu maratonu koşmaya çalışacağım ve kalıcı hale getireceğim." 
Demir parmakların ardında insanın ayakta kalmasının çok zor olduğunu söyleyen Balbay, şöyle devam etti: "Ben tabii kitap okuyarak ve kitap yazarak bu direnci, beynimi ayakta tuttum. Ama bedeni ayakta tutmak da çok önemliydi. İnanın çok zordu ama başarmak çok güzeldi. Hep bu anı hayal ettim. Şu an benim için gerçekten özgürlük gibi bir şey, özgürlük gibi birşey."
 
OKUMAYAN İNSAN BEYNEN CAHİLSE, SPOR YAPMAYAN İNSAN DA BEDENEN CAHİLDİR
 
Siyasetin belli bir sorumluğunun olduğunu ve ancak bu mücadeleye 2 S'yi yani sanat ve sporu da eklemek istediğini söyleyen Balbay, şunları kaydetti: "Ben sporu şöyle tanımlıyorum arkadaşlar. Spor; bedenin kitap okumasıdır. Nasıl okumayan beden, okuma yazma bilmeyen, okumayan insan beynen cahilse, cahildir, spor yapmayan insan da bedenen cahildir. O yüzden bütün koşan arkadaşları bir kez daha kutluyorum. Bugün bu yarışın anlamı 9 Eylül, İzmir'in Kurtuluşu Maratonu'ydu. Aynı zamanda Yüce Atatürk, İzmir'de bu topraklara 9 Eylül 1922'de geldiğinde, etrafındakiler, 'Başardık Paşam, zaferi kazandık' dediğinde Atatürk şu cevabı vermişti; 'Hayır, yeni başlıyor' demişti. Çünkü gerçekten çağdaş, özgür, demokratik, herkesin özgürce yaşam biçimini sürdüğü bir Türkiye mücadelesine aslında o gün başlamış oluyordu. Biz onun sürdürücüleriyiz. Biz Atatürk'ü bir nebze öğrenip anlayabilirsek, 21. yüzyılda da Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk cumhuriyeti var olacak. Ben bu koşuyu Atatürkçülere, aydınmacılara, bu ülkenin birliği, bütünlüğü, beraberliği için çaba harcayan herkese, bedenini vermiş şehitlerimize ve onların hayattaki yakınları, en az şehitlerimiz tabii ki onlar kadar şehitlerimizle birlikte yaşıyorlar. Ben şehitlerimizin yakınlarını caddelerde yürüyen canlı bayraklarımız olarak değerlendiriyorum. Bu koşudaki hepimizi, etrafımızda bu koşuyu bitirmiş arkadaşlar var, hepimizi bu ülkenin bütünlüğü, beraberliği ve geleceği için çaba harcayanlara adayalım diyorum."
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )