Güncel

Balbay: Muhtarlar Ankara'ya Çağrılıp Nutuk Çekilecek Kişiler Değil

Balbay: Muhtarlar Ankara'ya Çağrılıp Nutuk Çekilecek Kişiler Değil
TARİH:11.12.2015 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Türkiye Muhtarlar gününü kutladı ve muhtarların Türkiye’deki yönetimin kılcal damarları olduğunu söyledi.
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Türkiye Muhtarlar gününü kutladı ve muhtarların Türkiye’deki yönetimin kılcal damarları olduğunu söyledi. Balbay, Türkiye'de 49 bin 778 muhtar bulunduğunu belirterek, "Ancak muhtarlar devletten hak ettiği karşılığı görmüyor. Bu makamı kurumsallaştıracağız ve onların özlük haklarına dair sorunlarını çözeceğiz." dedi.
 
AK Parti iktidarı döneminde yerel yönetimler konusunda çıkan yasaların sistemi tümüyle bozduğunu dile getiren CHP Milletvekili, bu durumdan en çok muhtarların olumsuz etkilendiğini kaydetti.
 
Muhtarlığın devlet çatısının en uç organı olduğunu vurgulayan Balbal, "İnsan bedeninde kılcal damarın işlevi neyse, devlette de muhtarların işlevi odur. Kılcal damarlar sağlıklı olmazsa kalbe giden ana damarlarında sağlıklı çalışmayacağı aşikardır. Devleti yapboz tahtasına çeviren AKP iktidarı muhtarları da özlük haklarından etmiştir. Pek çok muhtar kendi kişisel gayretiyle ya da servetiyle bu işleri sürdürür hale gelmiştir. Bu tabloda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yakışmamaktadır. Kırsal kesimde muhtarlar, sadece zaman zaman Ankara’ya çağrılıp nutuk çekilecek kişiler değil. Cumhurbaşkanı muhalefete çatmak istediğinde, konuşmak istediğinde arada bir muhtarları topluyor ve onların üzerinden siyaset yapıyor. Muhtarların işleri sadece bu değildir. Cumhurbaşkanı adeta kendine göre bir muhtariyet ilan etti. Bugüne kadar 11 kez muhtarları toplayıp kendince siyaset üretti ama muhtarlar için doğru dürüst bir şey üretmedi." şeklinde konuştu.
 
CHP iktidarında muhtarlara pek çok müjdelerinin olduğunu anlatan CHP İzmir Milletvekili, bu konuda vermiş oldukları mali ve sosyal haklarına ilişkin yasa tekliflerini hatırlattı. Bunların Meclis’te CHP iktidarında yasalaşacağını ve yaşama geçirileceğini belirten Balbay, hem devleti hem milleti temsil eden muhtarların, vatandaşların sorunlarına çare olmak için gösterdikleri çaba ve özveriye teşekkür ederek, muhtarlar gününü kutladı.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )