Mustafa Balbay'dan

AKP her şeyi kullanan bir kontrolsüz yapı, CHP’yi kullanamaz...

AKP her şeyi kullanan bir kontrolsüz yapı, CHP’yi kullanamaz...
TARİH:04.01.2016 Yorumlar (0)
Balbay: AKP her şeyi kullanan bir kontrolsüz yapı, CHP’yi kullanamaz

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Mustafa Ali Balbay, Türkiye'nin gündemiyle AK Parti'nin gündeminin örtüşmediğini belirterek, "AKP kendi hedeflerine ulaşmak için samimiyetsiz hamleler peşinde, anayasa değişikliği de bunlardan biri." dedi.
 
Balbay, yeni yılın ilk haftasında Türkiye gündemine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu. "Kontrolsüz güç, güç değildir" deyimini hatırlatan Balbay, "Bunun yanına şunu da koymak gerekir; kullanılmayan güç de güç değildir. AKP Cumhurbaşkanlığından Başbakanlığa kadar tüm iktidar yelpazesiyle kontrolsüz bir güç olmaktan öte, çıkar amaçlı organize bir yapı haline gelmiştir. Ancak CHP'nin de buna karşı edilgen bir tutum sergilediğini görüyoruz. CHP, AKP planlarının parçası haline gelemez. Bu tutum sürerse CHP, AKP'nin toplum katında meşrulaştırmak istediği adımların kolaylaştırıcısı haline gelecektir. Bu kabul edilemez. CHP, AKP'nin işine gelince kullanacağı bir güç değildir. Hiçbir CHP yöneticisi buna alet olamaz." izahını yaptı.
 
"ÖZÜ GİZLİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ"
 
Balbay, AK Parti'nin anayasa değişikliğinden anladığı tek şeyin başkanlık sistemini getirmek olduğuna işaret etti. Bunun dışında üçte ikisi değişmiş olan 12 Eylül anayasasının başka değişmesi gereken yerlerinin kılıf olarak kullanıldığını kaydeden CHP'li Balbay, şöyle devam etti: "12 Eylül darbesinden ve hukukundan en çok zarar görmüş kişiler olarak elbette o dönemden hiçbir iz kalmamasını isteriz. Ancak bugün AKP'nin kendi uygulamaları 12 Eylül olmuş, şimdi 12 Eylül anayasasını değiştirelim diyor. Allah aşkına sormak isterim; Can Dündar'ı Erdem Gül'ü 12 Eylül anayasası mı içeride tutuyor? Diyarbakır'da tankları 12 Eylül anayasası mı yürütüyor? Dilek Doğan'ı 12 Eylül anayasası mı kurşunladı? Burada AKP ile HDP'nin anayasa tartışmasındaki buluşma noktası rejim değişikliği talebidir. HDP'nin öz yönetim, özerk yönetim talebiyle AKP'nin başkanlık talebi parlamenter sisteme karşı ortak bir bakış oluşturuyor. Bu iki isteme karşı CHP nerede durduğunu çok net açıklamalıdır. Açıklamazsa iki tarafın da kullanmak isteyeceği bir araç haline gelir."
 
"CHP'DE DEĞİŞİM, AKP'YE TAKILMAK OLAMAZ"
 
Siyasette pek çok sözcüğün yıpratıldığını da dile getiren Mustafa Balbay açıklamasında şöyle devam etti: "Bunlardan biri de değişim. CHP 16-17 Ocak'ta olağan kurultayını yapacak. Önceki kurultaylarda olduğu gibi bu kurultayda da motor sözcük değişim görünüyor. Nasıl bir değişim olacağı çok önemli. 7 Haziran-1 Kasım arası için söylenecek çok şey var. Bunlar bir yana sadece son 15 günlük dilimde AKP'nin başkanlık sistemine, "getirin bakalım, belki içinde iyi şeyler vardır" diye yaklaşmak, salt başkanlık niyetiyle başlatıldığı aşikar anayasa değişikliğine, "12 Eylül kılıfı" giydirilmesine aracılık etmek, değişimin ne yönde olacağı sorularını sorduruyor. İktidar demokrasi, hukuk, çözüm, barış gibi pek çok sözcüğü yıprattı. CHP de değişim sözcüğünü yıpratmamalı. Görünen gidiş, CHP'yi değişime değil başkalaşmaya götürür."
 
"İMZA SORUNUM YOK"
 
Balbay sözlerini "Yılbaşı sürecini delegelerle, il örgütleriyle bire bir temasa ayırdım. Anadolu'yla iletişim kurdum. Özellikle Güneydoğu illerimizle görüşmelerim beni çok etkiledi. Oralarda CHP'li olmak hiç de kolay değil. Delegelerle kurduğum temaslar sonucu yaptığım değerlendirmeye göre en az 200 civarında bir imza ile genel başkanlığa aday olacağım." diye sonlandırdı.

http://www.eshaber.org/haber/107210/balbay-akp-her-eyi-kullanan-bir-kontrols-z-yap-chp-yi-kullanamaz.html

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )