Mustafa Balbay'dan

Balbay: CHP, AKP'nin Danışma Organı Değildir...

Balbay: CHP, AKP'nin Danışma Organı Değildir...
TARİH:30.12.2015 Yorumlar (0)

Milletvekili Balbay:  CHP, AKP'nin danışma organı değildir.

İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, "CHP, AKP'nin danışma organı değildir. 'Başkanlık sisteminden ne anlıyorlar? Getirsinler belki iyi şeyler de vardır.' derseniz, Erdoğan'ın politikalarının parçası haline gelirsiniz." dedi.
 
 Balbay, bir televizyon kanalındaki tartışma programına katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Genel başkan adaylığıyla ilgili soruları da cevaplayan Milletvekili Balbay, "Önümüzdeki sürece, kurultaya kadar yarış, kurultaydan sonra barış felsefesiyle bakıyorum. En sıcak durum şu, AKP başkanlık sistemini yeniden gündeme getirince Kemal Bey, 'Getirsinler bakalım. Belki bizim de sıcak bakacağımız boyutları vardır.' diye özetleyebileceğim bir yaklaşım sergiledi. Erdoğan'ın ne istediği açık; başkanlık değil, sultanlık sistemi istiyor. Bunu bile bile 'bir bakalım' derseniz, Erdoğan'ın zeminini kabul etmiş olursunuz. Türkiye'nin rejiminin tartışma konusu olduğu bir duruma böyle bakılmamalı. Bunun yanında Davutoğlu'na, 'Temel sorunların çözümü için işbirliği yapalım.' demek, yine bizi AKP politikalarının parçası yapar. Biz elbette diyalogdan yanayız ama danışma organı değiliz." şeklinde konuştu.
 
'AKP DEVLET ÇARKINI BOZDU'
 
AKP'nin devlet çarkını bozduğunu iddia eden CHP Milletvekili Balbay, "AKP devlet çarkını öylesine bozdu ki ille de korunmalı diyeceğimiz çok az kurum kaldı. Değiştirmek istediği kurumları da daha kötü hale getirmeye çalışıyor. Bizim, cumhuriyetin yeni yüzyılında yeni bir ütopyamız olmalı, çağın değerleriyle örtüşen bir devlet yapısı planlamalıyız. Önümüzdeki kurultayın, sadece partiyi yönetecek kişilerin seçildiği bir zemin olması yetmez. Önerim, CHP'de yeni bir yön, yeni bir yöntem ve yeni bir yönetimin yaşama geçmesidir. Önerilerimi, 'Son Uyarı' başlıklı bir manifesto metniyle paylaştım. Bunun kurultayda iyi bir tartışma ortamı yaratacağını düşünüyorum. Biz bu ülkeden aldıklarımızla değil, verdiklerimizle doyarız." dedi.
 
'İMZA SORUNUM YOK'
Genel başkan adaylığı için gerekli 120 imzayı bulup bulamayacağı sorulan Mustafa Balbay, "İmza sorunum yok. 200'e yakın imzayla aday olarak kurultaya gireceğime inanıyorum. Delegeler de partinin büyümesini istiyor. Onlara tek tek anlatacağım. Kurultay ortamında önceliği, partinin iktidar hedefine vereceklerini düşünüyorum. Delegenin sağduyusuna güveniyorum." diye konuştu. 
 
'GAZETECİLİĞİ BIRAKTINIZ MI?'
 
CHP Milletvekili Balbay, "Gazeteciliği bıraktınız mı?" sorusuna karşılık ise şunları söyledi: "Artık birinci kimliğim siyasettir. Türkiye'nin sorunlarını yazan Balbay yerine çözen, çözüm öneren Balbay var artık. Gazetecilik geride kaldı. Kalemi elbette bırakmam. Köşe yazarlığı da kurultaydan sonra değerlendireceğim bir şey."<a href='http://www.cihan.com.tr/tr/1975729-Milletvekili-Balbay-CHP-AKPnin-danisma-organi-degil


http://www.haberefor.com/haber/milletvekili-balbay-chp-akpnin-danisma-organi-degil-224907.html

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )