Mustafa Balbay'dan

BALBAY TÜM İLÇE KONGRELERİNE 'ZAFER YÜRÜYÜŞÜ' SÖZÜYLE MESAJ GÖNDERDİ

BALBAY TÜM İLÇE KONGRELERİNE 'ZAFER YÜRÜYÜŞÜ' SÖZÜYLE MESAJ GÖNDERDİ
TARİH:11.12.2015 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan adayı Mustafa Ali Balbay, partisinin geçen hafta sonu tamamlanan ilçe kongrelerinin tümüne gönderdiği mesajlarda, “zafer yürüyüşü” sözü verdi. Balbay, “Cumhuriyet’in birinci yüzyılında biz vardık, ikinci yüzyılında da biz olacağız” dedi.

İlçe kongrelerinin delege ve katılımcılarına “partimizin omurgasını oluşturan değerli siyaset emekçileri” diye seslenen Balbay, üniversite yıllarının ve gazetecilikteki ilk 10 yılının geçtiği Bornova ilçe kongresinde söz alarak CHP’nin geleceğine ve kurultay sürecine ilişkin düşüncelerine aktardı. Balbay şunları söyledi:

“Gazetelerde genel başkanımızın partiyi tümüyle yenileyeceği açıklaması var. Demek ki, benim ortaya attığım yeni bir yön, yöntem ve yönetim önerisi ilk meyvesini veriyor. Ancak bu değişiklikleri kurultay sonrasında değil, kurultayın içinde yapmak gerekiyor. Karşımızda ideolojik oyu yüzde 7-8 olan, ancak seçimde oyunu yüzde 49,5’e kadar çıkaran bir hareket var. Bizim ideolojik oyumuzun yüzde 15’lerde olduğu düşünülürse bunun toplumsal tabanının 2-3 kat olması gerekir. Bu noktaya ulaşmanın arayışı içinde olmalıyız. Benim bütün kaygım budur.”

CHP’nin bugüne dek ayakla kalmasının başlıca kaynağının çağa ve değişime ayak uydurma çabası olduğunu vurgulayan Balbay şöyle devam etti:

Cumhuriyet’in birinci yüzyılında biz vardık. 2023’te birinci yüzyıl tamamlanıyor. İkinci yüzyılda da biz olacağız. Hem de daha güçlü ve hedeflerini daha da derinleştirmiş biçimde. Bunu gerçekleştirmek için önce inanmak gerekir. Yeni şeyler söylemek gerekir.”

Türkiye’nin sorunlarına çözüm önerileri getirirken AKP’nin planlarının bir parçası haline gelmemeye de özen göstermek gerektiğini söyleyen Balbay, “Örneğin Kürt sorununun çözümünde parlamentoyu zemin olarak görmemiz kaçınılmazdır. Ancak bunun yanında bölgeye ilişkin de başta tarım reformu, çağın gerektirdiği insan hakları ve iktisadi demokrasi olmak üzere yeni kavramlar geliştirip halkla paylaşmalıyız” dedi.
 
 
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )