Mustafa Balbay'dan

Balbay Projelerini Açıkladı:

Balbay Projelerini Açıkladı:
TARİH:18.12.2015 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, genel başkanlık için projelerini 10 başlıkta topladı
 
CHP’nin 16-17 Ocak 2016 tarihinde yapacağı olağan kurultay için genel başkan adaylığını açıklayan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ‘Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Son Çağrı’ başlığı altında genel başkan seçilmesi halinde projelerini 10 ana başlık altında açıkladı. Balbay, bütün amacının, CHP’nin büyümesi olduğunu söyledi. 
 
GENÇLERE IŞIN KILICI
 
“Gençlere sunacağımız ışın kılıcı onlara güç verecek” diyen Balbay bu konunun sorulması üzerine, “Biz gençlere ışın kılıcınız akıl, bilim ve değişimdir derken oraya da gönderme yapmak istemiştim. Çok farklı gençlik geliyor” diye konuştu.
 
 
Mustafa Balbay CHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı
TÜRKİYE İKİNCİ YÜZYILA HAZIRLANACAK
 
Balbay’ın, Ankara’da, Devlet Konuk Evi’nde yaptığı kahvaltılı basın toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı. Balbay, kurultayın 2019′da yapılacak kurultaya hazırlık olarak gördüklerini belirttiği konuşmasında, “2019 seçimleri, cumhuriyetimizin 100′üncü yılını CHP iktidarında kutlamak istiyoruz” dedi. Balbay, Cumhuriyeti de ikinci yüzyıla hazırlamak istediklerini söyledi. Projelerinin ve hayallerinin olduğunu belirten Balbay, “Arkadaşlarımız ‘bütün bunları Balbay yap’ derlerse yapacağız. Derlerse ki, ‘Balbay çok güzel projeler, ama seninle değil, şöyle bir kadroyla olur’ derlerse, o zaman o kadroyu destekleriz. Bütün amacımız, CHP’nin büyümesidir. Ben milletvekiliyim. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergeleri vererek yoluma devam edebilirim. Ama ben projeler üreterek, Türkiye’yi ikinci yüzyıla hazırlamak istiyorum” dedi.
 
10 MADDEYLE PROJELER
 
Mustafa Balbay’ın 10 ana başlık altında topladığı projelerini ‘İkinci yüzyıla çağrı’, ‘Birinci Yüzyılda Başardıklarımız’, ‘Geleceğe Yolculuk’, ‘Türkiye Küreselleşmesi’, ‘Barış Ekonomisi’, ‘İktisadi Demokrasi’, ‘Kürt Sorunu Baş Başa Çözülür’, ‘Cumhuriyet Gençtir Gençlerindir’, ‘Beşik Sallayan Kadın Dünyayı da sallar’, ‘Devrim CHP’den başlamalı” başlığı altında açıkladı.
 
YÜZDE 25 YETMEZ
 
Balbay düzenlediği basın toplantısında yapıtğı konuşmada, “Bugün Cumhuriyetin temel değerlerine inananlar, Cumhuriyet Halk partisi’ne oy verenler omut yorgunudur. Son yıllardaki her seçimden önce oluşan beklenti yüksekliği, seçim sonrasında o yükseklikten düşüşün acısına dönüştü. Beklenti, Cumhuriyet Halk Partisinden olunca, acının adresi de oraya yöneldi” dedi. Son 4 seçimde alınan yüzde 25′lik sonucun önemli bir oy oranı olduğunu belirten Balbay, “1990′lı yılarda Bülent Ecevit yüzde 22′yle, Mesut Yılmaz yüzde 24′le, Necmettin Erbakan yüzde 25′le hükümet kurdu, başbakan oldu. Ancak siyasi yelpazenin bu kadar daraldığı şartlarda yüzde 25′i yeterli göremeyiz. Karşımızda çekirdek tabanı yüzde 8′lerde olan, ancak sandıktan yüzde 49,5 oy çıkaran bir parti var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çekirdek tabanının yüzde 15 olduğu genel kabul gören bir gerçektir. İkdidar olmak çok daha fazlasını gerektiriyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de o düzeyleri hedeflemesi gerekir. Eğer ‘Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında iktidar olmalıyız, ikinci Yüzyılın yönünü Cumhuriyet Halk Partisi belirlemeli’ deniyorsa, bu noktaya kadar paylaştığımız ikinci yüzyıl devrimi benimseniyorsa, işe Cumhuriyet Halk Partisi’nden başlamak gerekir. Ufku yüz yıla varan bu hedef üç ayak üstüne oturtulmalıdır” dedi.
 
CHP’nin ana muhalefet olarak topluma güven vermesi gerektiğini, iktidarı denetleme gücünü en etkin şekilde kullanması gerektiğini belirten Balbay, “Devleti sokakta bulmadık’ sözünü bugünkü gerçekler ışığında değiştirmeli, devleti sokakta bulmalıyız. devleti sokakta bulmak, hukuk zeminin9den çıkmadan sokağa çıkmaktır. devletin devlet olmasını sağlamak içi halkın gücünü örgütlemektir” dedi. 2019 seçimlerine şimdiden hazırlanmaları gerektiğini belirten Balbay, “Eğer ciddi bir yenilenme olmaksızın 2019 seçimlerine gidilirse, elde edilecek sonuç, son dört seçimde elde edilenden farklı olmayacka. Bilim, ‘aynı şeyleri yaparak farklı sonuç elde edemezsiniz’ der. Tüm örgütlenme yapımızı yenilemeli, üye kayıtlarını güncellemeli, iç seçimlerimizi yenilenen üyelerle yapmalıyız” dedi.
 
Örgütlenme deyince sadece kendi örgüt yapılarını anlamamaları gerektiğini belirten Balbay, “Toplumun örngütlü olduğu her yerde olmalıyız. Örgütlerde örgütlenmeliyiz. Parti örgütü Cumhuriyet Halk Partisi örgütlenmesinin sadece çekirdeğini oluşturmalıdır. Yıllardır milletvekili çıkaramadığımız illerde adaylarımızı seçim takviminden çok önce belirlemeliyiz. O adaylar fiilen miletvekili gibi çalışıp, halka güven vermelidir. İktidarın her şeyi bozduktan sonra bunları değiştireceğim dayatmaları karşısında ‘değiştirtmem’ siyasetini bırakmalıyız. İktidarı bozduğu kurumların korunacak bir yanı kalmadı.Devlet yapısının da yeniden düzenlenmesini, Cumhuriyetin İkinci Yüzyılın gereksinimlerine yanıt verecek bir yapıya kavuşturulmasını istemeliyiz” dedi.
 
CHP’nin küçümsenmeyecek bir yerel yönetim gücü olduğunu kaydeden Balbay, “Her biri kendi olanakları ölçüsünde halka ulaşma yöntemleri geliştirmiştir. Bunları koordine ederek ‘genel iktidara gelince ülkeyi böyle yöneteceğiz’ diyeceğimiz modeller oluşturmalıyız. Kurultayımızı ne olursa olsun, olağan yapma geleneğini yerleştirmeliyiz. Ocak 2016 olağan kurultayının ardınan 2018′de yine olağan kurultayımızı toplayacağımız ilan edildiğinde, olağanüstü yolar arayışı da ikinci plana düşecektir. En uzun yolculuklar, küçük bir adımla başlar. Bir insanın attığı adım, ütm insanlar içi böyle bir adım olabiliR” dedi.
 
Şartların ne olursa olsun, daha iyiyi hedeflemenin, umut etmenin insanlık onurunun gereği olduğunu belirten Balbay, “Umut, aklın ürünüdür. İnsan, aklını kullanamadığı zaman umudunu yitirir. Umut her zaman gerçeklerden daha büyüktür. Umutsuzluk, yalnızlıktan doğar. Milyonların yalnızlık duygusuna son vereceğiz. Bu çağrının amacı, Cumhuriyet Halk partisi’nin Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına yön vermesi için başlatacağı büyük yürüyüşün ilk adımını atmaktır” diye konuştu.

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/balbay-projelerini-acikladi-1011955/

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )