Mustafa Balbay'dan

BALBAY’DAN PATATES KRİZİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ "KIŞIN KÖMÜR DAĞITIYORSUNUZ, YAZIN DA PATATES DAĞITIN"

BALBAY’DAN PATATES KRİZİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ
TARİH:06 HAZİRAN 2016 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay bu yıl üretimin artması, ihracatın da düşmesi nedeniyle zor duruma düşen patates üreticisinin desteklenmesini istedi. Hükümete, “kışın kömür dağıtıyorsunuz yazın da patates dağıtın" çağrısında bulundu.
Son 10 günün 3 gününü Ödemiş ve çevresinde geçirerek üreticinin sorunlarını dinleyen Balbay ana hatlarıyla şu değerlendirmeleri yaptı:
-Yaz patatesinin hasat zamanı geldiğinde tarlada fazla kalmaması gerekir. Kalırsa toprağı zehirler, sonraki ürün etkilenir. Başta Ödemiş yöresi olmak üzere patates büyük ölçüde tarlada kaldı. Çünkü fiyat 15 kuruşa kadar indi.
- Fiyatın düşmesinin temel nedeni Rusya ve Suriye ile yaşadığımız sorunlar yüzünden ihracatın çok düşmesi. Özellikle Suriye üzerinden tüm Ortadoğu ülkelerine sınır ticareti çerçevesinde resmi kayda girmeyen ihracat oluyordu. Bu kesildi.
- Üretici tüccara, “para bile istemez, yeter ki ürünü tarladan al" diyor. Bu bir afet durumudur. İzmir'deki belediyeler alım yapıp üreticiyi desteklemek için seferber oldu. İlk Karşıyaka Belediyesi 100 ton aldı. En büyük alımı 1000 tonla Büyükşehir Belediyesi yapacak.
- Yerel yönetimin desteği tek başına yetmez. Hükümetin devreye girmesi gerekli. Kışın kömür dağıtan hükümet yazın da patates dağıtabilir. Ürün tarlada kalınca toprak zehirlediği için bu duruma afet gözüyle bakmak gerekir.
-Üreticileri dinlerken içim parçalandı. İntihar mı edelim diye haykıranlar vardı. Üreticinin zorda olması esnafı da etkiliyor. Kahveye gidip çay içmekten bile vazgeçen var. Bir bardak çay içmek için 5 kilo patates satması gerekiyor.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )