Mustafa Balbay'dan

CHP'li Balbay partililere sunmak için manifesto hazırladı

CHP'li Balbay partililere sunmak için manifesto hazırladı
TARİH:14.06.2016 Yorumlar (0)
CHP'li Balbay partililere sunmak için manifesto hazırladı
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP’yi iktidara taşımak adına aday olduğunu belirterek, "Yüzde 25’lik oyun çok önemli olduğunu ama bize yetmediğini kurultayda haykırmak istiyorum” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP’yi iktidara taşımak adına aday olduğunu belirterek, "Yüzde 25’lik Oyun çok önemli olduğunu ama bize yetmediğini kurultayda haykırmak istiyorum” dedi.
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP’nin hafta sonu yapılacak 35’inci Olağan Kurultay öncesi açıklamalarda bulundu. CHP’nin 35’inci Olağan Kurultayı’nda genel başkan adayı olarak delegelerin kantarına çıkmak istediğini belirten Balbay, “CHP iktidarında Türkiye’yi nasıl yönetmeyi hayal ettiklerini konuşmak istiyorum. Bu kurultayda sadece kim gitsin kim kalsın diye değil, Türkiye’nin temel sorunlarına kim hangi önerileri getiriyor, yeni kavramlar üretiliyor, değişen çağa göre CHP nasıl bir yer edinmeli bunlar konuşulsun istiyorum. Ben bu konuda hazırlıkta yaptım. Bütün delegelerimize manifesto hazırladım ve gönderdim. Sadece kurultaya çıkıp bende bir konuşma yapayım, etkileyeyim diye değil bir alt yapı çalışması yaptım. Bunu Cumhuriyetin ikinci yüzyılına son çağrı olarak sundum. Bu yol haritasını nelerle örebileceğimizin ve hangi sorunlara hangi kavramlarla yaklaşacağımızı paylaştım delegelerle” şeklinde konuştu.
Hazırladığı 30 sayfalık manifestonun delegeler tarafından beğenildiğini kaydeden Balbay, kurultay sonucu ne olursa olsun CHP tabanını kazandığını söyledi.
 
 
“CHP’NİN BAŞINA, SONUNA YENİ KOYMAK YERİNE HEDEFLERİ YENİLEDİM”
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan farklı nasıl bir başkan olacağını anlatan Balbay, “CHP’nin başına, sonuna yeni koymak yerine hedefleri yeniledim. Türkiye’nin sorunlarının CHP penceresinden nasıl bakılması gerektiğine ilişkin öneriler getirdim. Örneğin demokrasiyi her alanda istiyoruz, ekonomide niye istemiyoruz. İktisadi demokrasi diye bir kavram öneriyorum. Terör gündeme gelince barış istiyoruz diye konuşmaya başlıyoruz, neden bir barış ekonomisi hedeflemeyelim. Ben bütün il başkanlarımızın katılacağı bir iller meclisi kuralım diyorum. Yüzde 25’lik oyun çok önemli olduğunu ama bize yetmediğini kurultayda haykırmak istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
 
“Anadolu GEZİLERİ SIRASINDA İNSANLARLA YAPTIĞIM GÖRÜŞMELER ÇERÇEVESİNDE 200 CİVARINDA İMZA İLE ADAY OLACAĞIMI GÖRDÜM”
 
 
CHP içerisinde yaralı bir dil kullanmamaya özen gösterdiğini ifade eden Balbay, “Anadolu gezileri sırasında insanlarla yaptığım görüşmeler çerçevesinde 200 civarında imza ile aday olacağımı gördüm. Ancak genel merkezimizin bütün illerden bütün delegelerin altına imza attığı bir blok tek aday arayışı içerisinde, hatta dayatması içinde olduğunu görüyorum. Bunu telefonlardan alıyorum. Kurultaya giden yolda gençlerin ve kadınların kotasının uygulanmadığını gördüm. Bunu çok açık bir şekilde ifade etmek gerekirse keyfiyet kotası var mı diye sormak istiyorum. Neden bu uygulanmadı? Kurultayda eğer yine cinsiyet kotası erkekler için kullanılacaksa ben yine CHP kadınlarının bu kullanıma izin vermemeye çağırıyorum ve böyle bir durumda adaylıklarını çekmeye çağırıyorum. CHP tabanıyla yaptığım yoğun temaslarla CHP tabanında ben bu kongreyi kazandığımı görüyorum. Ben tabanı kazandım. Ne olursa olsun. Kurultay sürecinde herkes sürpriz bir sonuç beklemediğini düşünüyor ve sadece kurultayın sonrasını konuşuyorlar. Ama ne olursa olsun CHP kurultayları sadece rakama tabi kurultaylar değildir” dedi.
CHP kurultaylarına çağrıda bulunan Balbay, “Bu kurultayda aday gösterilmekle oy vermek farklı. Genel merkezin tek aday üzerinde imza toplanmasına yönelik dayatmasına karşın ben parti içi demokrasiyi işletmelerini ve aday olmak isteyen başka kişilere de ön açmalarını diliyorum" diye konuştu.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )