Mustafa Balbay'dan

CHP'de Balbay 200 imza ile adaylığını açıklayabilir

CHP'de Balbay 200 imza ile adaylığını açıklayabilir
TARİH:11.01.2016 Yorumlar (0)
CHP'li Mustafa Balbay, "Kurultayda 200 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday olmayı planlıyorum. Bugün itibariyle imza toplamaya başladım. Genel Merkez'den dileğim, delegelere bir etkisinin olmaması" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin hafta sonu gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı’nda, 200 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday olmayı planladığını, bugün itibariyle de imza toplamaya başladığını bildirdi.
 
Balbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin olağan kurultayının 16-17 Ocak'ta Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirileceğini hatırlattı.
 
Kurultay süreci başladığından bu yana 40 ile ziyaretlerde bulunduğunu, kongrelere katıldığını belirten Balbay, "Kurultayda 200 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday olmayı planlıyorum. Bugün itibariyle imza toplamaya başladım. Genel Merkez'den dileğim, delegelere bir etkisinin olmaması" dedi.
 
Tüm delegeleri tek tek arayarak destek istediğini ifade eden Balbay, delegelerin özgür iradesinin önemli olduğunun altını çizdi.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile eski CHP Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın da genel başkanlık yarışında isimleri geçiyor.
 
Oran'ın gelecek günlerde bir basın toplantısı düzenleyerek, adaylığı konusundaki kararını açıklaması bekleniyor. İnce'nin adaylık konusundaki kararının ise önümüzdeki günlerde netleşeceği ifade ediliyor.
 
ADAYLIK İÇİN 120 DELEGE İMZASI
 
Genel başkanlık adaylığı için, bin 100 kurultay delegesinin 120'sinin imzası gerekiyor.
 
CHP'nin, 5-6 Eylül 2014'te gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı'nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 740, diğer aday Muharrem İnce ise 415 oy almıştı.
 
CHP Kurultay Yönetmeliği'ne göre genel başkan, gizli oy ve delege tam sayısının salt çoğunluğu ile seçiliyor. İlk iki oylamada sonuç alınamaz ise üçünü oylamada en çok oy alan aday genel başkan oluyor.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )