Mustafa Balbay'dan

Balbay: 'Yeni' sözcüğünü CHP'nin önünden arkasından alıyorum

Balbay: 'Yeni' sözcüğünü CHP'nin önünden arkasından alıyorum
TARİH:11.01.2016 Yorumlar (0)
CHP'de genel başkanlığa aday olan İzmir milletvekili Mustafa Balbay, ''Yeni sözcüğünü CHP'nin önünden arkasından alıyorum. CHP, CHP'dir'' dedi.
 
CHP'nin 16-17 Ocak'ta gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa aday olan Mustafa Balbay, NTV Ankara Muhabiri Miray Akdağ Uluç'n sorularını yanıtladı.
 
''NEFESİM BİR KURULTAYLIK DEĞİL''
''Nefesim bir kurultaylık değil başaracağımı düşünüyorum'' diyen Balbay, ''200 kadar delegenin imzasıyla aday olacağımı görüyorum'' şeklinde konuştu.

 
''AYIPTIR''
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek aday gibi gösterilmeye zorlandığını belirten Mustafa Balbay, ''Delegelere, illere genel merkezimizden tez canlı tekin olmayan telefonlar ediliyor. İllere deniyor ki 'Sakın Balbay'a imza vermeyin.' Ayıptır.'' dedi.
 
''CHP, HİÇ KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL''
CHP'li Balbay, ''Bu parti, hiç kimsenin babasının malı değil. Ben bu mücadelenin hancısıyım yolcusu değil'' ifadesini kullandı.
Balbay'a sorulan sorular ve alınan cevaplar özetle şöyle:
 
CHP'ye genel başkan olursanız neleri değiştirmeyi düşünüyorsunuz?
 
Ülkeyi yönetmek iddiasıyla aday oluyorum. Türkiye böyle yönetilemez gidemez CHP de böyle gidemez. Kurultayın ardından Türkiye'nin gündeminde umudun olacağı bir sürece talibim.

 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'de görevi devraldığında yeni CHP iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Yeni CHP ile ilgili eleştirileriniz neler?
 
Yeni sözcüğünü CHP'nin önünden arkasından alıyorum. CHP, CHP'dir. CHP kökleri Sivas Kongresi'ne dayanan bir partidir. Yeni olması gereken 21. yüzyılın sorunlarına CHP ne önerecek? Kürt sorunu Alevilerin  yaşadığı sorunlar... CHP tavrını ortaya koymalı. CHP'nin düştüğü konum AKP'nin danışma kurulu halindedir. Biz AKP'nin danışma organı mıyız? CHP bugün Türkiye'nin en örgütlü gücüdür.

 
Mevcut yapı genel başkan Kılıçdaroğlu'nun oluşturduğu bir delege yapısı, siz o delegelerden genel başkan olabilmek için yeterli oyu alabileceğiniz düşünüyor musunuz? Kendinizi genel başkanlığa ne kadar yakın hissediyorsunuz?
 
Genel anlamda CHP'ye zarar vermemeye özen gösteriyorum. Dikkatli dil kullanıyorum ama şunları söylemeden geçemeyeceğiz. Kılıçdaroğlu tek aday gibi gösterilmeye zorlanıyor. Delegelere illere genel merkezimizden tez canlı tekin olmayan telefonlar ediliyor. İllere deniyor ki 'Sakın Balbay'a imza vermeyin.' Ayıptır. Bu kurultayda 1200 delegemize sesleniyorum Balbay hedeflerini haykırmak istiyor. Genel merkezden baskı uygulanıyor.
 
 
Delegelerin onda birinin imzası gerekiyor aday gösterilmeniz için. Kaç imza ile aday olmayı bekliyorsunuz?
 
200 kadar delegenin imzasıyla aday olacağımı görüyorum. Bu hafta önemli adaletli bir yarış diliyorum. Yüzde 25 oy alıyoruz ama seçmenimizi kaybediyoruz.

 
Kemal Kılıçdaroğlu ''Bir genel başkanın görevi yeni genel başkan adayları çıkarmaktır'' demişti, sizinle bu süreçte teması oldu mu Kılıçdaroğlu'nun? Sizi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na ihanet etmekle suçlayanlar var, o suçlamalarla ilgili düşünceniz? 
 
Temasımız oldu tabii ki. İzmir milletvekilliği öteki illerdeki vekilliğe oranla daha kolay. Ama bu ülkeyi daha ileri götürmeliyiz. Uğur Mumcu'yu, Ahmet Taner Kışlalı'yı ellerimle toprağa verdim. CHP iyi yönetilmiyor. CHP çok güçlüdür malzemesi de bu. Hedefimiz şu demek istiyorum. Vefa budur.
 
 
Seçilemezseniz bir sonraki seçimde yine aday gösterileceğinizi düşünüyor musunuz? CHP'de devam eder misiniz? Yeni bir oluşumun içerisine girer misiniz?
 
Bu parti hiç kimsenin babasının malı değil. Ben bu mücadelenin hancısıyım yolcusu değil. Milletvekilliği adaylığı için ön seçim yapıldığında gireceğim. Nefesim bir kurultaylık değil başaracağımı düşünüyorum.


Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/balbay-yeni-sozcugunu-chpnin-onunden-arkasindan-aliyorum,qZpbSztN4kahkOFL0nma6A

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )