Manşet

“Kürtler, Misak-ı Millî’nin teminatıdır.”

“Kürtler, Misak-ı Millî’nin teminatıdır.”
TARİH:18.12.2015 Yorumlar (0)
Balbay, Cumhuriyetin 2. Yüzyılını Açıkladığı Manifestosu’nda Kürt Sorunu Çözümüne Yeni Bir Yaklaşım getirdi.

Bugün Ankara Palas’ta yaptığı basın açıklamasıyla Cumhuriyetin 2. Yüzyılı’nı sahiplenirken, devletin 13 yıldır Kürt politikalarının yanlışlığına dikkat çekti.

Ankara Palas’ta “Cumhuriyetin Birinci Yüzyılında demokrasi adına hangi değerler üretilmişse, altındaki imza Cumhuriyet Halk Partisi’nindir. 2. Yüzyıla yürüyüş başlamıştır,” sözleriyle CHP’nin geçmişin olduğu kadar geleceğin de partisi olduğunu açıklayan Mustafa Ali Balbay, geleceğin partisinin gündemin sorunlarını çözmüş olması gerektiğini belirtti.

“Topla Tüfekle Değil, Düğünlerle Kardeşlerimizi Kucaklarız.”

Bugün manşetlerde hendeklerden bahsediliyor, “Biz, kürtler ve bütün etnik kökenlerin sorunlarını hendekten atlatacağız,” diyen Balbay kültürel hakların sahte şekilde değil, gerçekten çözülmesi gerektiğini vurguladı.

“15 milyon aileden 1,5 milyonunda eşler farklı etnik kökenlere sahip. Bu noktada sormak gerekir; aile çatısı altında bir araya gelebiliyoruz da devlet çatısı altında mı bir araya gelemeyeceğiz? Aile olup devlet olamıyorsak, bunda bir terslik var,” sözleriyle Kürt sorunu denilen politikanın aslında devletlerarası bir oyun olduğunu belirten Balbay, “Düğümleri çözecek güç, düğünlerle kurduğumuz aile bağlarındadır,” diyerek en önemli sorunun kardeşlerin kucaklaşamadığını anlattı.

Bugünkü devlet politikaları ile kardeşlerin ayrılmak istendiğini vurgulayan Mustafa Ali Balbay, “Bölgedeki tüm Kürtler, emperyalizmin amaçlarına terk edilemez. İktidar bölgedeki Kürtleri küresel aktörlerin insafına bırakmıştır,” dedi.

Mustafa Ali Balbay’ın Türkiye içinde yaşayan tüm halklar için 2. Yüzyıl öngörüsü şöyle:
“Çağımızda bir insanın dört temel hakkı vardır. Yaşama hakkı, barınma hakkı, eğitim-sağlık hakkı, kültürel hakları. Bu haklardan hepimiz aynı fırsat eşitliği içinde yararlanacağız. Cumhuriyet Halk Partisi, dört temel hakkın eksiksiz, ‘ama’ sız tüm yurttaşlara verilmesini varlık nedeni saymalı. Bu hakların paylaşımı için başkalarının bizi buluşturmasına ihtiyacımız yok.”

Cumhuriyetin 2. Yüzyılını Açıkladığı Manifestosu ait Fotograflar İçin Tıklayın

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )