Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:28 EKİM 2016 Yorumlar (0)
GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY
 
CUMHURİYET AYDINLARI AYDINLATMALI
BİLMEK SORUMLULUKTUR
 
 
Yarın 93. yılını kutlayacağımız cumhuriyetin önemli başarılarından biri, kendi değerlerini benimsemiş bir kuşak yetiştirmiş olmasıdır. 

Bu rastgele gerçekleştirilmiş, Kurtuluş Savaşı'nın ardından masaya oturup, “bundan sonra ne yapalım" sorusuna yanıt aranırken akla gelmiş bir başarı değildir.

Atatürk, daha Kurtuluş Savaşı'na başlamadan, kendi deyimiyle ufkun ötesini görmüş, cumhuriyeti kurup, büyütecek, sonraki nesillere aktaracak kuşakları yetiştirmenin altyapısını hazırlamıştır.

Kurtuluş Savaşı'na öğretmenlerin katılmamasının nedeni budur. Atatürk öğretmenler için, “onlar bir sondaki mücadelemizin ordularını yetiştirecek" demiştir.

Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk kuşaktan yurtdışına "ilim, fen ve sanat" öğrenmeye gidenlerin tümü öğrenimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönmüştür. Öğrendiklerini, deneyimlerini kendilerinden sonraki kuşaklara aktarmıştır.
 
***
 
 
İşte o kuşak içinden yetişen aydınlar da cumhuriyet değerlerini özümseyerek eser vermiştir. Tarihçiler, cumhuriyeti hem tarihe mal etmiş hem de geleceğe taşımıştır.

Prof. Dr. Şerafettin Turan'ın Bilgi Yayınevi'nden çıkan anılarını okurken hem bu gerçeği hem de bugün karşı karşıya kaldığımız durumu daha net görüyorsunuz.

Daha Atatürk döneminde ortaya çıkan cumhuriyet karşıtları da boş durmadı. Onlar da kendilerine göre kuşaklar yetiştirmeyi hedefledi.

Gün geldi kendilerini tümüyle gizleyerek devletin her katında yer edindiler, gün geldi gerçek yüzlerini en densiz şeklinde ortaya koydular.

Cumhuriyetin aydınları bunlara karşı mücadele ederken her türlü saldırıyı göğüslemeye çalıştılar. Ve canlarını feda ettiler.

Prof. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Prof. Ahmet Taner Kışlalı, Doç. Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu Türkiye'nin bugünkü hale gelmesi, getirilmesi için katledildi...
 
***
 
Bugün cumhuriyet aydınlarına büyük sorumluluk düşüyor. 

Sayının azlığına çokluğuna bakmadan, şu ilkeyle hareket etmek gerekiyor:
Aydının görevi aydınlatmaktır.
Bilmek, sorumluluktur.

Zira cumhuriyet karşıtları kendi "aydınlarını" yetiştirdiler. Televizyonlarda t-onlarca temsilcileri var.

Son dönemdeki Lozan, Musul tartışmalarına bakıyoruz, şunu söylemeden edemiyoruz:

Lozan'da emperyalist ülkeler, İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin karşısına kendi heyetlerini değil de Sevr'i imzalayan Vahdettin kadrosundan bir heyet kursalar daha çok taviz koparırmış!

Gerçek aydın, bilgisini paylaşan, ondan ülkesi için umut üreten aydındır.

Sadece Sevr'le Lozan karşılaştırmasını akıl, mantık ve bilgi ışığında bugüne taşımak bile cumhuriyete karşı büyük bir sorumluluktur, görevdir.                        
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )