Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:18 EKİM 2016 Yorumlar (1)
GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY
 
PROJE OKULLARINI BİTİRME PROJESİ
 
 
AKP iktidarının zarar verdiği alanlar sıralamasında birinciliği eğitim alır.

Eğitimi bir yanıyla tamamen sektör haline getirdiler bir yanıyla da kendilerine ait bir nesil yaratmanın kampına dönüştürdüler. Eğitimin sadece adı milli kaldı. Buradaki milli sözcüğüne de suyun akıp gitmesinin ardından kalan mil diye bakıyor olmalılar. Bu yanıyla eğitim hiç bugünkü kadar 'mil'li olmamıştı.

Öğretmen alımının kuralını alt üst ettiler. Binlerce öğretmen KPSS'de bindelik, yani milimlik farklarla sıralanıyorlar ama, sözlüde birkaç dakikalık seçilmiş sorulara verilen yanıt her şeyi değiştiriyor.

Eğitimin kalitesine ilişkin öteki ülkelerle karşılaştırmalı rakamlar her şeyi söylüyor. OECD ülkeleri arasında matematik ve fizik sorularına yanıtta en sonlarda geliyoruz.

Okullar açılalı bir ay oluyor hala 35 kitap eksik. İçinde FETÖ'den izler olduğu son anda fark edilmiş. Toplatıldı, yenisi yazılamadı.
 
 
***
 
İşte bu ortamda bakanlık bir karar daha aldı; başarı sıralamasında Türkiye'de ilk yüzde 1'de olan öğrencilerin tercih ettiği okulları bitirmeyi kafaya koydu.

Proje okullar diye bilinen bu okulların genel donanımına biraz daha fazla özen gösteriliyor. Çoğu tarihi kökenlere sahip olduğu için kuşaktan kuşağa bilgi ve deneyim aktarımı daha güçlü oluyor. Öğretmenler de bunun temel sürdürücüsü olarak toplam başarıyı yükseltiyor.

İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş Lisesi, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi, Ankara Fen Lisesi, Ankara Çankaya Atatürk Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Karşıyaka Cihat Kora Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Bursa Nilüfer Tofaş Lisesi, Samsun İlkadım Lisesi, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Konya Meram Anadolu Lisesi, Kayseri Melikgazi Fen Lisesi, Diyarbakır Yenişehir Anadolu Lisesi, 155 proje okuldan bazıları...
İşte bu okullarda 8 yıldan fazla görev yapmış öğretmenler okulların başladığı hafta sürüldü. 

Okulların açıldığı hafta!
Öğrenciler tercihini yapmış, iyi bir eğitim beklentisiyle okula başlamış...
Öğretmenler okul, aile düzenin kurmuş, eğitime odaklanmış...
Veliler çocukları için en iyi işi yapmış olmanın sevinciyle ve okulların açılmasıyla rahat bir nefes almış...
Ve siz 8 yıldan fazla görev yapanları başka yere sürüyorsunuz...

Birileri darbe yapsa ve eğitimin içini boşaltmak istese ancak böyle bir girişimde bulunabilir.

Bu okulların çoğunda öğretmenlerin yarısı 8 yıl üstünde. Proje okullara vurulan bu darbeyle eğitimin hafızası siliniyor. Yeni öğretmenler kötüdür gibi bir önyargımız yok. Önyargı bakanlıkta var. 

Eğitim demek öğretmen demektir. İşin en az yüzde 51'idir. Geri kalan tüm unsurlar en çok yüzde 49'udur. Bakanlığı, eğer önyargısı kırılamayacak kadar derin değilse bu uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz.
 
***
 
Bu okulların pek çoğunda gerek öğrenciler gerekse veliler tepkilerini ortaya koydu. Hukuk sınırları çerçevesinde uygulamanın yanlışlığını anlatmana çalıştı. Kadıköy Anadolu Lisesinde, İstanbul Erkek Lisesinde, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesinde, Bornova Anadolu Lisesinde, Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinde öğrenciler ve veliler günlerdir seslerini duyurmaya çalışıyorlar. 

O çığlıklar eğitim sisteminin imdat sesleridir. 

Bakanın bu çığlıklara yanıtı şu oldu:

"Vatan senden hizmet bekliyor dendiğinde sağına soluna bakmadan sokağa bayrakla çıkabilecek yeni bir nesli yetiştirmek istiyoruz." AKP mantığı kendine ait yeni bir nesil yetiştirme hastalığından vazgeçemedi. 

Bayrak diyen, vatan diyen nesiller elbette hepimizin özlemi. Ancak bakan şunu unutuyor; yurtseverlik, vatana hizmet öncelikle iyi bir eğitimle olur.

Bu mantık hizmet değil, hezimet...
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 1 )

  • 18-10-2016, 18:33:25Ercüment Akat

    Çok yerinde saptamalar, ama karşıdakiler "dediğim dedik, başarılı okullar artık bitik" yaklaşımında olunca işler zorlaşıyor..