Manşet

MUSTAFA BALBAY'DAN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

MUSTAFA BALBAY'DAN KAMUOYUNA AÇIKLAMA
TARİH:04.10.2016 Yorumlar (1)
CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ GAZETECİ YAZAR MUSTAFA BALBAY'DAN

KAMUOYUNA AÇIKLAMA 
 
Cumhuriyet gazetesinin bugünkü başyazısında tarafıma yönelik çok çirkin, densiz, ahlaksız bir saldırı yapılmıştır.

Cumhuriyet, adını Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecindeki bütün değerlerle örülmüş büyük bir kurumdur.

Ancak bu başyazı gazetenin büyüklüğüyle taban tabana zıttır, eksik bilgilerle ve haksız suçlamalarla doludur. Gazetenin maddi ve manevi olarak sürüklendiği kötü gidişin ifadesidir.

Benim hangi mücadelelerden geldiğim ortadadır. AKP-FETÖ çelişkisinin yükselmeye başladığı, Cumhuriyet'in yayın çizgisinin yalpaladığı günlerden bugüne tavrımı hep şöyle koydum:

"Hak vermem bir tekine, al birini vur ötekine."

Konunun özü şudur:

Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi olan Cumhuriyet Vakfı'nın yöneticileri yanlış kararlar almıştır. Vakıf senedine uyulmamıştır. Bu konuda karar verecek kurum Vakıf statüsü nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğüdür.

Bu aşama devam ederken gazetenin eski yazar ve yöneticilerine yönelik saldırı gerçeği örtme çabasıdır. Cumhuriyet Vakfı’nın yöneticilerini sürecin tüm aşamalarını açıklamaya davet ediyorum.

Başyazıyla kamuoyuna yalan yanlış, çarpık bilgi verilmesi en hafif anlatımla gazetecilik ahlakına uymaz.
Başyazıda bir kumpastan söz edilmektedir.

Bu kumpas nedir? 

Sözü eğip bükmenin gereği yoktur; Cumhuriyet Vakfı yönetimi yaptığı yanlışları dile getiren cumhuriyetçileri, çok çirkin ve ucuz bir üslupla iktidar yandaşı gibi göstermeye çalışmaktadır.  

Cumhuriyet gibi köklü kurumlarda kişiler gelip geçicidir. Bugün kendisini gazeteden de üstte gören vakıf yöneticileri bu kurumun ağırlığı
altında ezilmiştir. 

Geçmişte de böylesi dönemler yaşanmış, kazanan hep Cumhuriyet'in gerçek kimliği olmuştur. Bu kimlikle bütünleşmiş Cumhuriyet
okurları gazetenin gerçek sahibidir.

Halka başyazıyla yalan söylemek ve iftira atmak en büyük suçtur.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 1 )

  • 05-10-2016, 16:15:28Şahin Yıldız

    Baş yazarımız İlhan Selçuk sağ olsa idi,böyle bir yönetim olmazdı. Bunların bir kısmı gazetemizde vardı ama İlhan Selçuk karizmasından sesleri çıkmıyordu. Bu gazeteye biz okurlar olarak sahip çıkacağız ve Sayın Balbay ve diğer Cumhuriyet aydınları gazetemizde buluşacaktır.