Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:19 TEMMUZ 2016 Yorumlar (0)
GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY
 
15 TEMMUZ'UN "GÖR" DEDİĞİ...
 
Hemen dünyanın bütün dillerine çevrilen Çinli Sun Tzu'nun Savaş Sanatı adlı kitabında bir devletin nasıl çökertileceğine ilişkin bölümde
şu değerlendirme yer alır:
 
Hedef ülkenin yurttaşları arasında devletten zulüm görmüş insan sayısı ne kadar çoksa, o devleti çökertmek o kadar kolay olur!
Zira bir devlet ne kadar büyük olursa olsun, yurttaşlarının ürettiği toplam güç kadar ayakta kalma yeteneğine sahiptir.
 
Çok büyük bir güç bile yalnızlaştıkça güçsüzleşir.
Örneğin 1 rakamını kocaman yazsanız da 1'dir, ufak yazsanız da.
1'i büyüten yanına koyduğunuz öteki rakamlardır.
 
***
 
15 Temmuz süreci ile birlikte yukarıdaki değerlendirmeleri çok ciddiye almamız gereken bir döneme girdik. 15 Temmuz'a nasıl geldiğimizi, 15 Temmuz sonrasında yaşadıklarımızı masaya yatırıp alınması gereken dersleri almak zorundayız.
Zorundayız, eğer almazsak, bize başka dersler verecekler. 
 
Sun Tzu'nun dediği gibi "devletten ve devleti temsil edenlerden" yurttaşların çektiği arttıkça, devlet içinde açığa çıkan zafiyetler yayıldıkça işimiz daha da zorlaşacak.
 
Hemen dibimizdeki, artık içimizdeki Suriye'nin bu hale nasıl geldiği sorusunun yanıtlarından biri yukarıdaki anlatımdır. 
Aynı şey Irak için de geçerli.
 
Türkiye'nin devlet yapısı, demokrasi birikimi elbette o ülkelerden çok daha farklı. Ancak AKP iktidarının kötü yönetimi, toplumu kamplara bölen, ayrıştıran, sürekli karşıtlık üreten tutumu 15 Temmuz gibi densiz girişimlere fiilen yardım ve yataklık etti.
 
Bir deyim vardır; hırsız evin içindeyse kapıda, pencerede alacağınız önlemlerin faydası olmaz.
 
 
***
 
AKP iktidarının kendinden olmayan herkesi darbeci, terörist ilan etmesinden sonra AKP'nin atadığı, önünü açtığı kesimlerin bu işe girişmesi yine ders dolu bir durum.
 
İktidarlar gelir gider, asıl olan toplumun bir arada yaşama duygusu, insanları birbirine bağlayan bağların devam etmesidir. Devlet çarkının da bunun üstüne kurulmasıdır.
 
AKP mevcut devlet yapısını, kurumlarını öyle ya da böyle ortadan kaldırıp yerine kendi kafasına göre bir yapı koymak istedi. 
Olmadı, olmuyor.
O zaman tüm toplumu kucaklayan, devlet kurumlarında riyakat yerine liyakatı rehber alan bir anlayışa dönülmeli.
15 Temmuz'un "gör" dediği budur.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )