Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:17 TEMMUZ 2016 Yorumlar (0)

GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY
 
ÇEKİÇLE SİNEK KOVALAMAK!

 
Türkiye 15 Temmuz'dan itibaren yeni bir evreye girdi. Bu yeni dönemin nasıl seyredeceği, hangi sonuçları doğuracağı önemli soru işareti.
İktidarın bu süreçten haddi aşan bir pay çıkarmaya giriştiği açık. 15 Temmuz'u iki amacın kapısı haline getirmek isteyecek:
Devlet kurumlarını tümüyle ele geçirmek...
Cemaatle mücadelenin içine tüm AKP muhaliflerini koymak.
Her ikisini yaparken de uyguladığı yöntemi başlıktaki gibi özetleyebiliriz:
Çekiçle sinek kovalamak!
Bu ve buna benzer tanımlanalar Mevlana'nın Mesnevi'sinden Cervantes'in Don Kişot'una kadar pek çok evrenselleşmiş eserde yer alır.
Böyle bir mücadele yönteminin kime nasıl zarar vereceği hiç belli olmaz.
 
***
 
Gezi direnişi sırasında sokağa çıkan herkesi çapulcu, terörist ilan eden, yüzde 50'yi evde zor tuttuğunu söyleyen Erdoğan, 15 Temmuz'dan sonra nerdeyse evde oturanı darbeci, terörist ilan edecek.
Gezi'ye katılanların hiçbirinin elinde kazma, bıçak yoktu. Kimse kimseye benim gibi düşünüyor mu düşünmüyor mu diye bakmadı. Tam bir kardeşlik ruhu içinde büyük bir ortak yaşam dayanışması gösterildi.
15 Temmuz'da ise cumhurbaşkanının, başbakanın, valinin emniyet müdürünün ve imamın çağrısıyla dışarıya çıkanların arasında yok yoktu.
Bu tablonun devamında şu tanıma kadar varan sahneler yaşandı:
Darbeyi önleme terörü!
AKP'ye darbeyi önlemek yetmedi, üstüne biz kimlere darbe yaparız arayışı sürüyor. Şu aşamada orduda ve yargıda büyük bir tasfiye söz konusu.
 
***
 
Bir ikilem daha var; darbenin hedefi neydi?
Erdoğan ve AKP'si darbenin ana hedefinin Cumhurbaşkanı olduğu teziyle halkı sokağa dökme arayışında. Bunun devamı Erdoğan'ın kafasındaki hedeflere giden yolu kısaltmak olabilir. Ancak bu tür hesapların iki ucu da dikenlidir.
Daha büyük fotoğrafa bakıldığında her bakımdan ana hedef Meclis. Dünkü olağanüstüsü toplantı öncesinde Meclis'te bombalanan yerleri dolaşırken ürpermemek elde değildi. Seçilen hedefler saldırganların Meclis planını iyi bildiğini gösteriyordu.
Gelinen noktada parlamentonun gücünü korumasını sağlamak ve parlamentonun ana işlevinin demokrasiyi güçlendirmek olduğunu unutmamak iyi bir yol haritasıdır.
Sonuç olarak önlenmiş darbenin davası önümüzdeki günlerde çok konuşulacak. Bu darbenin hazırlanışı ve önlenişi bütün yönleriyle açıklığa kavuşmalı.
Kavuşmalı ki, akla gelen gelmeyen her türlü senaryo ortaya çıksın.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )