Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:06 TEMMUZ 2016 Yorumlar (0)

GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY

AKP-IŞİD Bağını
İşitmeyenlere...

 

Şöyle bir saptama yapsak hiç de yanlış olmaz:
Türkiye'de gerçekten ne olup bittiğine ilişkin en az bilgi sahibi olanlar, Türkiye'de oturanlar!
Bütün yönleriyle araştırılması gereken konularla ilgili ya yayın yasağı getiriliyor ya da medya yönlendirmesi ve algı operasyonuyla olduğunun tersi gösteriliyor.
Atatürk Havaalanı saldırısı sonrasında da ilk alınan önlem yayın yasağı oldu.
Haberleri yasaklayarak gizlediklerini sanıyorlar. Oysa dünya gelişmeleri adım adım bütün yönleriyle izliyor, sonuçlar çıkarıyor.
AKP bu konuda parlamentonun devreye girmemesi için de elinden geleni ardına koymuyor. Atatürk Havaalanı saldırısının ardından IŞİD terörünün geldiği noktanın, kaynaklarının araştırılmasına ilişkin CHP önerisini reddetti.
 
***
 
ABD'nin uluslararası alanda da isim yapmış Columbia Üniversitesi'nin barış inşası programı editörü David Philip’in geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin IŞİD'e verdiği desteğe ilişkin bir makalesi yayımlandı.
Makalede Türkiye'deki kaynaklar da kullanılarak desteğin boyutları ayrıntılarıyla paylaşılıyor. Makalenin ana hatlarını satırbaşlarıyla aktaralım:
-Türkiye IŞİD'e askeri teçhizat sağlıyor. Teçhizat için gerekli maddi desteği verenler arasında Suudi Arabistan emiri de var.
-Türkiye, IŞİD için başlıca lojistik merkezi ve geçiş üssü.  BBC, Sky News, Daily Mirror kaynaklı haberler, Suriye'de savaşan IŞİD militanların çoğunun gereksinimlerini Türkiye'den sağladığını, Türkiye'nin geçiş alanı olarak kullanıldığını gösteriyor. Hükümet de bu konuda gerekli altyapıyı hazırlıyor.
-IŞİD'lilerin eğitim alanı da büyük ölçüde Türkiye. Buna paralel olarak eleman sağlamada da kullanılan başlıca ülke.
-IŞİD'in Suriye'deki kimi petrol kuyularından çıkarılan petrolü pazarlamasında başrolde yine Türkiye var. Bu IŞİD'e büyük bir mali destek.
-IŞİD'in Suriye'de başarılı olması için Türk hükümetinin ciddi bir çabası var. Bu çaba yanına güvenlik kuvveti vermeye kadar ileri gidebiliyor.
-Türkiye'de gerek hükümet çevreleri gerekse hükümet üzerinde etkili olan kesimler arasında IŞİD görüşünü benimseme söz konusu.
 
***
 
Yukarıdaki iddiaların değil tümü sadece biri bile demokrasisi rayına oturmuş bir ülkede hükümeti sarsmaya yeter. Ama bizim sarsılmaz, sallanmaz bir hükümetimiz var.
Çünkü hiçbir şeyi sallamıyor.
Bugün sallamazsınız ama gerçek, zamanın çocuğudur. Zamanla büyür ve gizlenemez hale gelir.
AKP'nin IŞİD'le olan bağını işitmeyenlere biri de yabancı makaleden duyuralım dedik.
AKP'yi 'IŞİD'dikleriniz yalan, doğrusu şöyle demeye çağırıyoruz.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )