Manşet

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY

GÜNDEM MUSTAFA BALBAY
TARİH:2 TEMMUZ 2016 Yorumlar (0)

       GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY

2 Temmuz Aydınlansaydı 

Türkiye'de IŞİD Olmazdı...

Sivas kıyımının üzerinden 23 yıl geçti. O büyük yangının alevleri hala gökyüzüne yükselmeye, yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Nasıl etmesin ki...
Bugün bizi büyük acılara boğan Atatürk Havaalanı saldırısı başta olmak üzere son aylarda yaşadığımız acıların komşu ülkelerden Türkiye'ye sıçramasının başlıca nedeni Sivas yangının söndürülememesidir.
2 Temmuz 1993 tüm Türkiye'nin gözü önünde adım adım yaşandı. O gün öğle saatlerinde Sivas'ta sürmekte olan Pir  Sultan şenliklerinden gelen haber hiç de iç açıcı değildi. Şehirde başta Aziz Nesin olmak üzere şenlik için gelenlere karşı büyük bir provakasyon hazırlığının olduğu görülüyordu. 
Haberler önlem alınmazsa büyük bir facianın yaşanacağı yönündeydi.
Pir Sultan 400 yıl sonra bir kez daha hedef gösteriliyordu. Anadolu'da bağnazlık, hoşgörü ile insan sevgisi ile yarışıyor, bütün densizliiyle öne çıkıyordu. 
O gece duman-alev karışımı ölümünden birkaç saat önce otel telefonundan ulaşıp konuştuğum karikatürist Asaf Koçak'ın sesi hala kulaklarımda. Bütün sakinliğiyle olanları özetliyor, otelin dışındaki kalabalığın haykırışlarından duyduğu kaygıyı dile getiriyordu.
 
***
 
Sivas yangını hala sürüyor derken anlatmak istediğimiz çok şey var.
Biri şu:
Sivas davasının izlediği seyir en az 2 Temmuz kadar acıydı. Mahkeme önce sanıklara sıradan bir galeyanın parçalarıymış gibi 10-15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay olayın laik cumhuriyete karşı olduğuna dikkat çekip kararı bozdu. 
Yeniden yargılamada 33 idam kararı verildi. 
Usul hataları yeniden yeniden yargılamayı gerektirdi.
Sanıkların savunma gücü de fena sayılmazdı.
Zira o avukatlardan 5'i AKP milletvekili oldu!
Davanın sanıklarının çoğu yurtdışına çıkmıştı. Sonradan anlaşıldı ki Türkiye o sanıkları ilgili ülkeden doğru dürüst istememiş bile!
 
***
 
Sivas'a 23 yıl sonra bugünün acı gerçekleri penceresinden bakınca şunu söylemeden edemiyoruz:
Sivas olayı tam olarak çözülüp mahkum edilseydi, Türkiye insan yakmanın ne anlama geldiğini çok iyi kavrayıp bu anlayışın siyasette hiç bir şekilde var olamayacağını haykırabilseydi, bugün IŞİD belası çevremizin neresinde olursa olsun içimizde olmazdı.
Bugün Sivas yangınından çıkan kıvılcımlar yakıyor her yanımızı.
23 yıl önce "Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak" diye haykıranlar, bugün sözüm ona kendi karanlık düzenlerini inşa etmeyi saklamama noktasına geldi.
23 yıl önce, Aziz Nesin'e hazmedemeyip yakmaya çalışanlar, bugün dünyanın en kanlı terör örgütlerini amaçlarının çırası yapmaktan çekinmiyor.
Geç mi kaldık?
Hayır...
Sivas yangınında kül olanlar öyle demiyor. 
Bizi anmak yetmez yaşamak gerekir diyor.
Bizi yaşamak salt bedende olmaz asıl ruhta olur diyor.
Bize ağlamayın, Türkiye'yi ağartın diyor.
Biz ölmedik; biz ancak Türkiye tümüyle karanlığa teslim olursa ölürüz diyor.
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )