Manşet

BALBAY: SÜT ÜRETİCİLERİMİZE VETERİNER HEKİM HİZMETLERİ ÜCRETSİZ VERİLSİN.

BALBAY: SÜT ÜRETİCİLERİMİZE VETERİNER HEKİM HİZMETLERİ ÜCRETSİZ VERİLSİN.
TARİH:03.02.2016 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay TBMM Başkanlığı’na ülkemizde tarım ve hayvancılıkta yaşanan çöküşün neden olduğu, özellikle süt ve süt üretiminde yaşanan sorunlara ilişkin, içinde çözüm önerileri de bulunan bir soru önergesi verdi.  Balbay Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, insanoğlunun 5 bin yıldır içtiği sütün bir yaşam mucizesi olduğunu ve büyük bir besin değerine sahip olmasının insan yaşamındaki önemine dikkat çekti.

Balbay önergesinde süt üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar için şunları söyledi:

“Üreticilerimiz emek ve alın terleriyle, gece-gündüz, kar-kış, yağmur-çamur demeden, doğal afetler ve her türlü ekonomik güçlükle üreticilik yapıyorlar.  Bu olanaklar dâhilinde ürettikleri süt ile hem milli ekonomiye hem de kendi ekonomilerine büyük katkı sağlamaya çalışıyorlar.  Ancak süt üreticilerimiz fiyat-maliyet, talep-kalite baskısı ile birde uluslararası ciddi rekabet baskısı altında adeta ezilmektedirler.”

Balbay ilgili bakanlığa çözüm önerileri de sunan bir dille hazırladığı soru önergesinde üreticilerimizin başlıca ihtiyacı olan ve girdi maliyetlerinde önemli bir yer tutan Veteriner Hekim hizmetlerinin ve süt ırkı hayvanların suni tohum ücretlerinin bakanlık tarafından karşılanmasını isteyerek, bunun sağlanıp sağlanamayacağını sordu.

Yine üreticilerimiz için önemli bir tüketim alanı açacak olan bir program öneren Balbay şunu sordu: “Süt üreticilerimizi desteklemek için İzmir Büyükşehir Belediyemizin uyguladığı “Süt Kuzusu Projesi”, hükümetinizin uyguladığı “Okul Sütü Programı” gibi projelerden örnekle, Türkiye’de bulunan 2 milyon 541 bin Suriyeli mülteciler için de “Mülteci Sütü Programı” uygulanmasını talimat eder misiniz? “

Balbay’ın bu kapsamda bakanlıktan yazılı olarak cevap istediği soruları şunlardır:

1.    Köylü ve çiftçilerimize, özellikle süt üreticilerimize büyük girdi maliyeti olan Veteriner Hekim hizmetlerinin bedelsiz olarak bakanlığınız tarafından sunulmasını sağlar mısınız?

2.    Süt üreticilerimizin süt ırkı hayvanlarının üretilmesi için kullanılan suni tohumlama bedelinin bakanlık tarafından karşılanmasını uygun görür müsünüz?

3.    Süt üreticilerimizi desteklemek için İzmir Büyükşehir Belediyemizin uyguladığı “Süt Kuzusu Projesi”, hükümetinizin uyguladığı “Okul Sütü Programı” gibi projelerden örnekle, Türkiye’de bulunan 2 milyon 541 bin Suriyeli mülteciler için de “Mülteci Sütü Programı” uygulanmasını talimat eder misiniz?

4.    Bakanlığınız ve bağlı kurum ve kuruluşları aracılığı ile üreticilerimizi desteklemek için neden müdahale alımları yapmıyorsunuz?

5.    Ülkemizde üretilen sütün süt tozuna çevrilerek daha uzun süre muhafaza edilmesi yönünde bir çalışmanız mevcut mudur?

6.    Süt üreticilerinin her yıl ürünlerini belli bir fiyatın altında satmamaları için neden taban fiyatı belirlenmiyor?

7.    Sektörün içinde bulunduğu sorunların giderilmesine ilişkin hangi plan/proje/teşvik ve eylemlerde bulunacaksınız?

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )