Manşet

BALBAY: “TARIMDA ÇALIŞAN GENÇLERİMİZ GÜVENCE ALTINA ALINMALI”

BALBAY: “TARIMDA ÇALIŞAN GENÇLERİMİZ GÜVENCE ALTINA ALINMALI”
TARİH:10.02.2016 Yorumlar (0)
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay ülkemizde genç nüfusun tarımdan kopması ve kentlerde daha büyük işsiz gençliğin oluşmasına dikkat çekerek, TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi sundu. Balbay kanun teklifinde şunları ifade etti:
 
“Tarımsal üretimin desteklenmesi ülkenin geleceğidir. Gelecek ise gençlerimizin üretime katılması ile tarımsal üretimde verimliliğin sağlanması ve üretimin artırılması ile mümkün olacaktır.”
 
Cumhuriyetin ilk yıllarında yüzde 25 kentsel nüfusa karşın yüzde 75 kırsal nüfus olduğunu hatırlatan Balbay, “bu nedenle tarımın emek gereksinimini o dönemde karşılamak kolaydı. Ancak günümüzde kentlere göçle birlikte kırsal kesim boşalmaya başladı. Son istatistiklere göre iki Trakya büyüklüğünde arazi ekilmediği için boş kalmaktadır” dedi.
 
Balbay tarımdaki girdi maliyetlerinin yüksekliği ve üreticilerin yeterli desteği alamaması, her geçen yıl borç sarmalı ile verilen mücadelenin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Tarımsal üretimde temel gücün insan kaynağı olduğunu söyleyen Balbay, kanun teklifinin gerekçesi için şöyle devam etti:
 
“Bunun çözümü tarımda çalışacak gençlerin gelecek güvencesini sağlamaktır. 30 yaş altında olup tarımda çalışan gençlerin sosyal güvenlik destek priminin hazinece karşılanmasının, kırsalda, köylerimizde bulunan gençlerimiz için özendirici olacaktır. Böylece hem tarımda üretim artışı sağlanacak hem de kentlere göç eden genç nüfus dalgası azalacaktır” dedi.

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )