Manşet

'Kara mizahla karşı karşıyayız'

'Kara mizahla karşı karşıyayız'
TARİH:04.02.2015 Yorumlar (3)
Cumhuriyet'teki köşe yazılarına son verilen CHP İzmir Milletvekili Balbay, "Aziz Nesin'lik bir tablo. Kara mizahla karşı karşıyayız" dedi.


TBMM - Meltem Öztürk

Cumhuriyet'teki köşe yazılarına son verilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Aziz Nesin'lik bir tablo. Kara mizahla karşı karşıyayız" dedi.

Balbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Kasım'da yıllık iznine ayrıldığını, gazete yönetiminden ocak sonuna kadar izin aldığını, 1 Şubat'ta da yazısını gönderdiğini anlattı.

Bunun üzerine, kendisiyle ilgili bir karar alındığının söylendiğini belirten Balbay, aktif siyasette olanların gazetede yazamayacağı gerekçesiyle işine son verildiğini ifade etti.

Balbay, "Cumhuriyet'te siyaset yasağı... Fıkra gibi, Aziz Nesin'lik bir tablo. Kara mizahla karşı karşıyayız" dedi

 Balbay, şunları kaydetti:

"Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü diyoruz, gazete, bunlar için en önde gelen mücadeleyi verdiğini iddia ediyor ama kendi yazarına bunu yapıyor. Cumhuriyet'te siyaset yasağı nasıl olabilir, bu gazetenin kurucusu Yunus Nadi Muğla, oğlu Nadir Nadi İzmir Milletvekiliydi. Bu işin ruhuna ters bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu gazete için maddi sıkıntılar olduğunda gıkımız çıkmadı, her şeyimizle gazetenin yaşaması için mücadele ettik. Cumhuriyet'in ruhunu, 'Cumhuriyet sadece gazete verir' sloganıyla özdeşleştirdiğimiz, bütün çalışanlarının dayanışma içinde, omuz omuza olduğu yapısını özlüyorum."

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 3 )

  • 06-02-2016, 02:57:56Firuze Tanil

    Merhaba, ozgurluk gunlerinizde,silivri'den sonra merhaba demek icin bir turlu ulasamamistim. Tekrarda merhaba,yapilani onaylamak mumkun degil... Emege saygi nerede??? Atalay'in aciklamasi gazeteye hic mi,hic yakismamis da;yetmez ama evetciler sanki cok yakisti. Liberal ihanet orada da karsimiza cikti... Gazete ilkelerinden uzaklasti.

  • 05-02-2016, 07:54:40Tülay BERKİ

    Sn Balbay ;babamdan kalan en güzel miras özde CUMHURİYET okurluğu. 3 şeyi söylerken çok keyflendim. 1-Cumhuriyet okuruyum.(60 yıldır) 2-Öğretmenim. 3-Sigara içmiyorum. Keyfle ,dersimi alarak,donanarak okudum yazılarınızı hep. Gıpta ettim kelimelerle dansınıza. Kaç kez dayandık Silivri kapılarına. Kaç mitinğde beraberdik,aynı heyecanı soluduk bilmiyorum. Hep hemşerimle gurur duydum. Özgürlüğünüz özgürlüğümdü. Milletvekili seçimlerine katılmanız beni kaygılandırdı. Dürüst bir kimlikle ,siyaset sahnesinde örnek bir rol model olacağınızı düşündüm. Fakat bu düşüncem gazetedeki varlığınızla toplumda daha geniş kitlelere güç verdiğiniz ,ışık tuttuğunuz kanaatimi değiştirmedi. İnsan merkezli hizmet alanlarında , etik değerlerden asla ödün veremezsiniz. Hekimlik,öğretmenlik ,milletvekilliği ,hakimlik, savcılık ; vicdanla ,özveriyle , insan sevgisiyle yapılabilir ancak. Bu hizmet alanları , özellikle ülkemizde hızla kirlendi. Birinciliği milletvekilliğine veriyorum. Meclisteki çalışma alanınızda , gazetedeki köşenizdeki kadar özgür olmadığınız hissine kapıldım hep. Ve gelinen noktadan sizin adınıza kaygılıyım. Yanılıyor olabilirim. Ama böyle hissediyorum. Çok çok çok olağanüstü bir performanstı seçim öncesi mesainiz. Sonuç bu olmamalıydı. Açık söylemem gerekirse yazılarınızın mutfağındaki aşçı değişmiş gibi eski tadı alamaz olmuştum. Seçim gezileri nedeniyle aşçı malzemeden çalıyordu sanki. Yeni bir dönemeçde yeni bir yön belirleyecekseniz mücadeleyi mesleğinizden ve CUMHURİYET'ten yana kullanın isterim . Kolaylıklar,saygılar. Emekli öğretmen Tülay Sarıışık BERKİ

  • 05-02-2016, 01:41:42Celal ALPAY

    Gazete Cumhuriyet sizsiz ruhunu yitirmiş demektir.