Manşet

BALBAY: İZMİR’DEN 14 YILDA NE ALDINIZ NE VERDİNİZ?

BALBAY: İZMİR’DEN 14 YILDA NE ALDINIZ NE VERDİNİZ?
TARİH:29.01.2016 Yorumlar (0)
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay TBMM Plan Bütçe Komisyonunda 2016 yılı merkezi bütçe görüşmeleri yapılırken Maliye Bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a İzmir ve ilçelerine yönelik gerçekleştirilen kamu yatırımlarını sordu. 
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’in, çağdaş, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret merkezi olduğunu söyleyen Balbay, “ilimizde tarıma dayalı sanayi kolları da oldukça gelişmiştir. Tekstil, konfeksiyon, demir çelik, otomotiv, seramik, çimento, gübre ve tarım makinaları gibi pek çok sanayi kolunda da üretim yapılmakta ve iç ve dış piyasalara pazarlanmaktadır” dedi.  Tüm bu üretim ve ticaret hacmine rağmen Balbay, İzmir’in AKP hükümetlerinden hak ettiği yatırım ve desteği alamadığını söyledi.
 
TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergeleri ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’a 2002 – 2016 yılları arasında İzmir’den tahsil edilen vergi miktarının her yıl için ayrı ayrı ne kadar olduğunu, buna karşılık aynı yıllar için İzmir’e gerçekleştirilen kamu yatırımlarının da miktarlarını sordu. Ayrıca aynı yıllarda İzmir için yatırım planlarına alınan projelerin açıklanmasını isteyen Balbay, görüşülen bütçede İzmir için hangi yatırımların programa alındığını, projelerin neler olduğunu, başlama ve bitiş sürelerini ve maliyetlerini sordu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına da bakanlıkları ve bağlı kurum ve kuruluşları tarafından İzmir ve İlçelerini kapsayan yatırımlarını ve projelerini soran Balbay, bu projelerin neler olduğunu, hangi tarihte yatırım programına alındığını, maliyetlerini ve projelerin hizmete ne zaman açıldıklarını ya da açılacaklarını sordu.
 
Balbay Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan şu sorularına yanıt istedi:
 
1. 2002 – 2016 yılları arasında İzmir ilimizden tahsil edilen vergi miktarı yıllar itibarıyla ne kadardır? 
2. 2002 – 2016 yılları arasında İzmir ilimize gerçekleştirilen kamu yatırımlarının miktarı yıllar itibarıyla ne kadardır?
3. 2002 – 2016 yılları arasında İzmir ilimiz için yatırım programına alınan projelerin bakanlıklara göre dağılımı ve proje sayısı ayrı ayrı kaçtır?  Bu proje ve yatırım programları nelerdir?
4. 2002 – 2016 yılları arasında İzmir ilimizden toplanan vergi miktarları ile gerçekleştirilen yatırım miktarları kıyaslandığında;
a. Ödediği vergi bakımından İzmir 81 ilimiz içinde kaçıncı sıradadır?
b. Aldığı kamu yatırımı bakımından İzmir 81 ilimiz içinde kaçıncı sıradadır?
5. 2002 – 2016 yılları arasında İzmir ilimizde yatırım programına alınan projelere yıllar itibarıyla ne kadar ödenek tahsisi yapılmış ve ne kadarı harcanmıştır?
6. 2002 – 2016 yılları arasında yatırım programında proje bitiş tarihi uzatılan kaç proje yer almaktadır?  Bu projelerin bitiş tarihi neden uzatılmıştır?  
7. 2016 yılı itibarıyla İzmir ilimizde yatırım programında yer alan hangi projeler tamamlanacak ve hizmete sunulacaktır?
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ise bakanlıkları ile ilgili şu soruları yanıtlamalarını istedi:
 
1. 2002 – 2016 yılları arasında Bakanlığınız ile bağlı kurum ve kuruluşları tarafından İzmir ili ve İlçelerini kapsayan kaç adet proje hazırlanmıştır?
2. İzmir ili ve ilçelerini kapsayan bu projeler hangi tarihlerde yatırım programına alınmıştır? Projelerin başlama ve bitiş yılları ile proje tutarları ne kadardır?
3. İzmir ili ve ilçelerini kapsayan projelerden yatırım programına alınan, ancak henüz başlanmayan projeler var mıdır?  Başlanmama gerekçesi nedir? 
4. İzmir ili ve ilçelerini kapsayan projelerden yıllar itibarıyla tamamlanan ve hizmete açılan projeler nelerdir?  Bu projelerin ihale ve tamamlanma bedelleri ne kadardır?
5. Yatırım programına alınan projelerden bitiş tarihlerine göre tamamlanmayan, bitiş tarihi uzatılan projeler mevcut mudur?  Bu projeler hangi nedenden dolayı bitmemiş ve hangi tarihlere kadar uzatılmıştır? Yatırım tutarları ne olmuştur?
 

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )