Manşet

Balbay'dan Kılıçdaroğlu ve Muhalefet Liderlerine Çağrı

Balbay'dan Kılıçdaroğlu ve Muhalefet Liderlerine Çağrı
TARİH:06.01.2016 Yorumlar (0)
Erdem Gül: Mesele içerideki tecrit değil ülkede tecrit edilmek

Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri Cezaevi önünde başlatılan 'Umut Nöbeti' 36. gününde...
Sabah ilk olarak Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Faruk Akkan, Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yöneteni İdris Gürsoy beraber nöbet tuttu. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Ali Açar nöbeti devraldı. Balbay ve Açar da nöbeti gazeteci Zeynel Lüle'ye devretti.  
 
ERDEM GÜL'ÜN GÖNDİRDİĞİ NOTU OKUDU
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, nöbet öncesi görüştüğü Erdem Gül'ün paylaştığı yazıyı okudu. 
 
Balbay, "Dışarıdaki dostlar.. Hapiste 40 gün dolduğunda tecritimiz bitti. Bizi birlikte koğuşa aldılar. Ancak mesele içerideki tecrit değil ülkede tecrit edilmek. Tutukluluğun bizzat kendisi tecrit. Biz bir süre boyunca aramızdaki tecriti takmayan siz dostlarımız sayesinde yalnız kalmadık. Bundan sonra da mağdur hiç kimseyi, hep birlikte yalnız bırakmamayı sürdürmek dileğiyle. Dostça selam ve sevgiler" notunu okuduktan sonra açıklama yaptı.
 
Baybay, "Bu tür mektupları almayacağımız bir Türkiye diliyoruz" dedi. Can Dündar'ın diş tedavisi için hastaneye gittiğini, bu yüzden kendisiyle görüşemediğini söyleyen Balbay, "Sizlerle çok samimi duygularımı paylaşmak gerekirse öfke doluyum. Şu anda içeride gazeteciler pek çok meslek grubundan insanlar, suçlarını kendilerinden saklanarak tutuklu halde yatıyorlar. Erdem'e sordum. Bir şey geldi mi? Tutuklukta 40 gün geçti. Dedi ki 'Hayır. Bize birşey gelmedi'.. Neden? Gizlilik nedeniyle. Yani  sanığın kendisinden gizli bir suç  dosyası Türkiye'de söz konusu" diye konuştu. 
 
BALBAY'DAN KILIÇDAROĞLU VE MUHALEFET LİDERLERİNE ÇAĞRI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da çağrıda bulunan Balbay, " Ben burada başta genel başkanımız Kemal beye ve muhalefet liderlerine 'sakın yapmayın' diyorum. Bu, iktidarla oynayacağınız demokrasi oyununun sonu. Şu anda yaşanan tablo bu. Şu anda Türkiye'de okuma yazma oranının en yüksek olduğu yerler cezaevleri. Türkiye'de doluluk oranının en yüksek olduğu yerler cezaevleri.  AKP iktidarının yaptığı en büyük yatırım cezaevleri. Burası büyük bir kampüs olmuş. Biz yattığımızda yan taraftaki hapishane yoktu. Şimdi yenileri yapılmış. Türkiye'de bu insanlar hapisteyken siz hangi demokrasiden hangi anayasadan söz ediyorsunuz? Büyük bir kandırmaca var ortada. O yüzden  bu yeni dönemde 1 Kasım'dan sonra toplumun üzerindeki bu travmanın ortadan kalkmasını, bir silkinmenin ve artık bu gidişe hayır diyoruz. Böyle  gitmez demenin zamanıdır diyorum. Bu tecritin haksız yatanlar serbest kalmadıkça birinci koşullardan biri bu olmalıdır diyorum. Hiçbir şekilde demokrasi söyleminden yepyeni anayasa söyleminden söz edemezsiniz.  Türkiye'de AKP iktidarının  kendisi 12 Eylül olmuş. 12 Eylül yasalarını kaldıracağım deyip toplumu ve  muhalefet partilerini kandırmaya girişiyor. Buna hayır  diyorum. Türkiye böyle gidemez. Bunu kabul etmiyoruz. Ne olursa olsun bu karanlığı da yırtacağımıza yürekten inanıyoruz" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/459485/Erdem_Gul__Mesele_icerideki_tecrit_degil_ulkede_tecrit_edilmek.html

YORUM YAZ

YORUMLAR ( 0 )